Do czego używane są odlewy?

Odlewy
Na podstawie: www.alwro.com.pl
Wykonywanie odlewów to skomplikowany proces, angażujący dużej liczby specjalistów różnych dziedzin. Jest dużo różnych sposobów produkowania rzeczy metodą odlewania. W taki sposób wykonuje się małe, skomplikowane i precyzyjne części metalowe czy na przykład całe bloki silników. Przy wykonywaniu odlewów, niezależnie od wybranej techniki, najważniejsza jest precyzyjna forma danego przedmiotu. Jeśli bowiem matryca ma skazy, wszystkie powstałe odlewy będą je posiadały. W celu zmniejszenia ryzyka tego rodzaju sytuacji, matryce sprawdza się przy pomocy wiązki laserowej.

Każda matryca może również być wykorzystana jedynie do wyprodukowania dokładnie określonej liczby przedmiotów, przyczyną tego jest prędkie zużywanie się takiej formy. Technologia umożliwia otrzymanie mocno wymagających kształtów, tylko w niektórych przypadkach wymagana jest dodatkowa obróbka po odlewie. Przypatrzmy się technologiom odlewania. Jedną z najbardziej precyzyjnych technik jaką tworzone są odlewy jest technika ciśnieniowa. Metal wlewany jest do formy pod wysokim ciśnieniem, co powoduje, że ściśle przylega on do matrycy i nie powstają żadne nierówności. Odlewanie ciśnieniowe to najlepszy sposób dokładnego odbicia formy, ze względu jednak na potrzebną specjalistyczną maszynerię do umieszczania metalu pod ciśnieniem, jest to też metoda najbardziej kosztowna.

Koszt całego przedsięwzięcia znacznie podnosi konieczność stwarzania matrycy po każdym jeje wykorzystaniu. Wysokie ciśnienie razem z dużą temperaturą powodują zniszczenie formy po odlaniu jednego elementu. Powszechnie znanymi stopami metali są tak zwane amalgamaty. Jest to pewien rodzaj stopów, które zawierają określoną ilość rtęci. Stop ten znany jest przede wszystkim ze swego wykorzystania w gabinetach dentystycznych. Jeszcze kilka lat temu powszechne było wykorzystanie amalgamatu do wytwarzania plomb dentystycznych. Po pewnym czasie jednak udowodniono, że po kilku latach noszenia takiej plomby trująca rtęć przenika z niej do jamy ustnej.

Poza tym wzięto pod uwagę również aspekt estetyczny. Plomby z amalgamatu miały bowiem ciemny odcień. Zastąpiono je nowoczesnymi białymi plombami. Oprócz tego inny rodzaj amalgamatu używany jest w termometrach, gdyż daje większe możliwości pomiarowe niż czysta rtęć bez domieszek. Zazwyczaj po odlaniu przychodzi czas na wyżarzanie. To proces polegający na podgrzaniu odlanego fragmentu do określonej temperatury. Następnie tę temperaturę trzeba przez pewien czas utrzymać, a po tym element powoli schłodzić.

Sposobów wyżarzania jest wiele i każda służy do czegoś innego. Dla przykładu może obniżyć twardość fragmentu przed kolejną obróbką. Odlewnictwo to ogólne pojęcie obejmujące sposoby odlewania z gipsu czy wosku, w metalurgii z kolei używane są tylko niektóre stopy metali. Powinny one mieć pewne cechy wspólne – powinny odznaczać się wytrzymałością i topić się w stosunkowo niskich temperaturach (odwiedź). Do tego nierzadko wykorzystuje się tworzywa, jak na przykład aluminium, jak również stopy, jak na przykład żeliwo. Aluminium jest metalem bardzo lekkim, dzięki czemu nadaje się do odlewania rozmaitych elementów silników, włącznie z całymi blokami. Zachowanie niskiej wagi jest kluczowe dla poprawienia osiągów samochodów. Żeliwo natomiast także jest często wykorzystywane w przemyśle samochodowym, jednak ze względu na dużą masę, nadaje się do produkcji innych części, niż aluminium.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 06:06:23
Tagi: silniki, metal, rtęć, wyżarzanie, twardość, przemysł