Nie podobają cię przedmioty ścisłe? Najlepiej, jak wybierzesz studia z filologii

nauczanie języków obcych
Napisał: Laurie Sullivan
Na podstawie: http://www.flickr.com
Większość spogląda na kraje zachodnie, wyjeżdża na zachód i uczy się języków germańskich czy romańskich, mnie zaś osób sięga wzrokiem bliżej, gdzie nie ma potrzeby nawet wytężać wzroku, ażeby zobaczyć naszych najbliższych sąsiadów. Mowa o państwach, w jakich dogadują się, tak jak my, językiem z grupy języków słowiańskich. Które to państwa i dlaczego warto się im bliżej przyjrzeć, a może i począć uczyć się jednego ze słowiańskich języków? Ogólnie zasada jest taka, że im dalej na wschód tym bardziej język rosyjski rządzi. Nie rozchodzi się tylko o to, że Rosja jest geograficznie największym państwem na świecie, tak więc pogadasz w tym języku w wielu miejscach, lecz również, ważne jest to, iż w państwach sąsiadujących z Rosją, jak Ukraina lub Kazachstan także podyskutujesz w tym języku.

nauka języków obcych w szkole
Napisał: Laurie Sullivan
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zdaje sobie sprawę, że nie każdy zgodzi się z tym spostrzeżeniem, ponieważ (to też prawda) studiowanie to jedna sprawa, lecz ważna jest też pasja. Jeśli bowiem idziemy na studia, gdyż mamy prozaiczne powody, przykładowo ucieczka przed obowiązkową służbą wojskową, gdyż pragniemy zabawić się czy pomieszkać w dużych ośrodku miejskim, a dokonując wyboru studiów nie mamy jakichś określonych planów, to taki przygodny wybór może nas wiele w przyszłości kosztować: brak perspektyw, brak pracy i Urząd Pracy… Jeśli idziemy jednak na studia, gdyż są one tożsame z naszymi zainteresowaniami, które pragniemy rozwijać, to nieważne czy będziemy studiować matematykę czy historię, na pewno jakoś się uda znaleźć fajną pracę. Usługi lingwistyczne są dzisiaj niesłychanie aktualne. Żyjemy bowiem w latach, gdzie na efekt globalizacji po wielokroć linia jakichkolwiek granic zaczyna zanikać.

Niemniej jednakże obecne ustawodawstwo w wielu krajach wymaga tłumaczenia dokumentów, które uwierzytelniają transakcje. W związku z tym pożądane byłoby zapoznać się z ofertą, którą obrazuje nam tłumacz przysięgły języka ukraińskiego. Obecnie jeśli spytać młodzież, jaki język obcy znają – zabrzmi zgodna deklaracja: „wiadomo, angielski!”. Jeśli zaś takie samo pytanie wystosować do trochę starszych ludzi to, jak nietrudno zgadnąć, większość wskaże na rosyjski.

Wiadomo, uczymy się języków, jakie w pewnym etapie są nam przydatne, lecz analizując tendencje to już za niedługo coraz większa ilość młodych osób będzie operowała również językiem rosyjskim. Wracając jednakże do filologii to sprawa przedstawia się tak, iż wiele humanistyczno-społecznych kierunków oferuje: politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, polonistykę, psychologię, i tym podobne. Każdy z tych kierunków jest bardzo ciekawy, daje fajną wiedze, ale nie daje jakichś potrzebnych kompetencji. Filologia daje jedną, lecz jakże konkretną: profesjonalną umiejętność posługiwania się danym językiem obcym.

Nie musisz wybierać języka angielskiego, możesz pójść na filologię ukraińską, a później zajmować się tłumaczeniem z ukraińskiego. Ile jeszcze osób się tym trudzi? Nikt nie chce cię zatrudnić? Działaj więc jako freelancer i znajduj klientów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-10 06:39:29
Tagi: Wschód, język rosyjski, pasja, język obcy, deklaracja, filologia, freelancer