Nieustająca popularność pubów

dekoracja świątecznaStars for Europe
Napisał: Stars for Europe
Na podstawie: Sigma International (Poland) Ltd. Sp. z o.o.
Po czym poznać dobrą restaurację? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta... Ktoś powie: wystarczy wejść, rozejrzeć się, złożyć zamówienie, zjeść i uregulować należność. Tylko tak dokładnie, to do której wejść? Aby po zamknięciu drzwi nie żałować wydanych pieniędzy i zmarnowanego czasu. Myśl, że oto my, przy otwartej kurtynie zostaliśmy wystrychnięci na dudka nie napawa optymizmem na resztę dnia.

Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę z chwilą wejścia do restauracji? Na zapach. Jeśli nie jest interesujący – od razu chwytamy za klamkę. Jeśli pachnie jedzeniem nie mamy się czego obawiać – jest zapach, są i goście. Jeśli w restauracji nie pachnie niczym, radzimy poprosić jedynie wodę bez gazu.

Romantyczna kolacja we dwoje
Napisał: Hotel Zamek Lubliniec
Na podstawie: Hotel Zamek Lubliniec
Tym sposobem starsze małżeństwa, bardziej zamożni pracownicy po długim dniu, a także młodsi ludzie, szczególnie młodzi mężczyźni chcący zaimponować przyprowadzonym ze sobą dziewczynom, przychodzą do restauracji nie tylko po to, żeby się najeść. Zwłaszcza ci co bardziej uświadomieni entuzjaści sztuki gotowania długo studiują karty menu, nim podejmą decyzję co do posiłków, które zechcą kupić. Następny mile widziany znak, to obecność właściciela w restauracji.

To zapowiedź dobrego. Interesuje się gośćmi, kieruje zespołem – widzimy, że wkłada serce w to co robi. W restauracji każdy element wnętrza odgrywa niebagatelną rolę. Nawet najdrobniejsze elementy, takie jak przyprawniki (http://decorest.pl/category/dodatki-do-restauracji) czy lampy w pomieszczeniu mogą zaważyć na jej powodzeniu.

Przykładowo część restauracji jest piętrowa. W takich sytuacjach trzeba pamiętać, by bardzo wyraźnie pokazać wejście do drugiej części lokalu tak, by znalezienie jej nie było problematyczne. Ponadto większą niż wielu ludzi sądzi rolę ma układ różnorodnych elementów w restauracji. Chodzi tu w pierwszej kolejności o układ stolików dla klientów, jak również o to, czy miejsca dla nich są wygodne.
Wnętrze restauracji
Napisał: Anton S.
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ze skóry, gustowne, nowoczesne i szalone nadadzą klimat restauracji.

Potrawy w niej zapisane muszą być konkretnie podzielone na kategorie, ceny i gramaturę. Najlepiej gdy właściciel lokalu zleca realizację karty menu restauracji (na tej stronie szybko zdobędziesz pomoc) firmie, która robi to profesjonalnie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-10 06:39:30
Tagi: sztuka, posiłek, lampy, klimat