Prawa i obowiązki będące efektem ochrony własności intelektualnej

mózg
Napisał: _DJ_
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ochrona własności przemysłowej (http://www.jwp.pl/faq/ochrona_wlasnosci_intelektualnej.html) obejmuje: projekty wynalazcze, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne. W obrębie projektów wynalazczych rozróżnia się wynalazki (pomysł przedstawiony za pomocą nowego innowacyjnego rozwiązania technicznego), wzory użytkowe, wzory przemysłowe i topografię układu scalonego. Zgłoszenie wynalazku do Urzędu Patentowego skutkuje jego opatentowaniem, co nadaje uprawnienia do wyłącznego wykorzystywania i czerpania korzyści majątkowych.

Niemniej pomimo tego sytuacja wszystkich przedsiębiorców w naszym kraju jeszcze nie jest aż tak bardzo beznadziejna. Istnieją bowiem specjalnie powołane instytucje, które nadzwyczaj skutecznie będą w stanie zagwarantować nam własność naszych warto przemysłowych, w związku z tym też obligatoryjnie musimy się zapoznać z ich możliwościami.
Reklama ledowa
Napisał: nakashi
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niestety większość przedsiębiorców raz za razem nie posiada wystarczającej wiedzy, w związku z tym też sytuacja ta powinna zostać obowiązkowo jak najszybciej zmieniona. (Czytaj też co to ochrona praw autorskich) Wzory użytkowe dotyczą także rozwiązania technologicznego z akcentem na nowość i użyteczność.

O ile w patencie najważniejsza jest innowacyjność o tyle wzory użytkowe kładą nacisk na funkcjonalność. Przykładem wzoru użytkowego może być: zapalniczka, rower i zamek do drzwi. Doskonałym narzędziem, który bezsprzecznie jest w stanie pomóc firmom w aspektach prawa przemysłowego są rzecznicy patentowi, którzy od wielu lat cieszą się bardzo dużym zaufaniem publicznym w naszym kraju.

Idąc dalej tym tropem myślenia, jeżeli kiedykolwiek odczujemy niesłychanie ważną potrzebę opatentowania wynalazku czy pomysłu, to właśnie rzecznicy patentowi na pewno przyjdą nam z pomocą. W toku postępowania rzecz jasna muszą zostać spełnione pewne warunki, niemniej wprawdzie zrealizowanie tego zadania jest jak najbardziej możliwe, jeżeli wyłącznie zastosujemy odpowiednie kroki. (Czytaj też urząd patentowy znak towarowy) Oznaczenia geograficzne zwracają uwagę na nazwę regionu, miejsca lub kraju.

Oznaczenie geograficzne używane jest do podkreślenia przynależności terytorialnej towaru. Przykładem mogą być pierniki toruńskie lub koronki z Koniakowa - http://www.jwp.pl/uslugi/wynalazki.html W Urzędzie możemy również ochronić patent - prawne określenie wynalazku lub oryginalnego rozwiązania technicznego.Warto mieć na uwadze, że są to skomplikowane sprawy, na tyle jednak ważne w procesie prowadzenia własnego biznesu, że warto zatrudnić prawnika. Każda kancelaria patentowa Warszawa obsługuje klientów biznesowych właśnie w zakresie ochrony własności przemysłowej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-11 06:52:21
Tagi: opatentowania wynalazku