Rodzinne wakacje w Tatrach

Tatry
Napisał: Szift
Na podstawie: www.flickr.com
Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat których są częścią, wyróżniają się cechami typowo alpejskimi, co przejawia się piętrowym układem zbiorowisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskich szczytów to ok. 2300 m, długość łańcucha w linii prostej – ok. 53 km, natomiast szerokość sięga 30 km czyniąc z nich miejsce bardzo chętnie wybierane na wakacje.

Tatry w całości objęte są ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi potoków i wyloty wielkich dolin tatrzańskich, czyli najniższe partie gór, porastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Nieco wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, stopniowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec. Tatry są zbyt niskie i mają zbyt strome stoki, aby mogły tam otrzymać się lodowce. Pamiątką po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo położonych w górskich zagłębieniach.

Najpiękniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym zbudowano urocze schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (2499 m n.p.m.), który jest przeznaczony tylko dla doświadczonych taterników. Aby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, warto wyprać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie wypasają stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, wśród których kilka udostępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić pięknie oświetlone, różnorodne formy naciekowe.

Obejrzeć można także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków. Wśród wielu tegorocznych ofert najczęściej wybierany jest sylwester w Karpaczu lub romantyczny sylwester we dwoje. Jedno jest pewne - na powitanie nowego roku ruszamy w Polskę i rezygnujemy z ciepłych krajów oraz dalekich wypraw! Pomiędzy mostem zwodzonym na Wieprzy a Darłowem kursuje tramwaj wodny, z którego bardzo dobrze widać cały pas portu. Przybijają tutaj zdumiewające jednostki pływające o długości do siedemdziesięciu pięciu metrów i zanurzeniu do czterech metrów a także statki wycieczkowe stylizowane na łodzie Wikingów i starodawne galeony. Port posiada letnie połączenie z duńską wyspą Bornholm, na którą można przypłynąć turystycznym statkiem Żeglugi Gdańskiej.

Sporo tu także jachtów i kutrów rybackich, którymi można wybrać się na połów ryb morskich. Przy wejściu do portu w Darłówku wznosi się Latarnia Morska o wysokości 22 m.. Obiekt zbudowany został w dziewiętnastym wieku, aczkolwiek od chwili jego powstania dokonano tu kilka remontów. Ostatni z nich miał miejsce w 1927 r. i od tamtej pory wygląd latarni nie uległ zmianie. Propozycji świętowania można zaplanować bardzo wiele, począwszy od przyjęcia zorganizowanego dla znajomych, poprzez weekendowe wyjazdy, wędrówki w góry, eleganckie bale a nawet wizyty w SPA. Zwolenników wybranych opcji jest bardzo wielu, jednak szukającnajlepiej odpowiadającej nam oferty warto odwiedzić serwisy internetowe, na których łatwo i szybko przejrzymy wszystkie możliwe propozycje lub będziemy mogli skorzystać ze specjalnej oferty zimowo-sylwestrowej. Tych, którzy szukają niezapominanych wrażeń na zakończenie roku odsyłam na portal ruszaj w Polskę gdzie w dziale oferty specjalne umieszczonych jest wiele ciekawych propozycji zarówno tych związanych z imprezą sylwestrową na Wybrzeżu, wizytą w gospodarstwie agroturystycznym w górach po romantyczne chwile we dwoje w jednym z kilkunastu oryginalnych miast w Polsce.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-14 06:58:55
Tagi: morze