Kreatywne malowanie

Zwróć uwagę, czym bawi się Twoje dziecko
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Gry edukacyjne są nieodzownym elementem w prawidłowym wychowaniu dziecka. Dzięki ich zaletom edukacyjnym wpływają na rozwój zdolności do logicznego i strategicznego myślenia oraz poszerzają wyobraźnię. To także idealna okazja, by spędzić jeszcze wiecej czasu z pociechą, a również doskonały pretekst by zainteresować je konkretną dziedziną wiedzy, zaoferowaną na przykład przez rodzica. To także doskonały sposób by już od najmłodszych lat uczyć dzieci rozmów o grze i jej wątkach, zainteresować wiedzą o kulturach innych krajów. Plusem gier edukacyjnych jest również odciągniecie od czasu poświęconego przed telewizorem lub komputerem. Są szybą, przez które my dorośli możemy zajrzeć do jego świata i przekonać się czym są jego kolorowanki, które zrobiło. Jest to doskonałe urządzenie potrafiące stymulować myślenie, ponieważ po pierwsze akurat wpisują się w potrzeby myślenia konkretnego – wyobrażeniowego, a po drugie angażują dziecko emocjonalnie. malec wczuwa się w swoją kreację. Rysunki mogą stać się więc napędem progresu. trzeba dodać, że „rozwój zdolności rysunkowych określa się jako wskaźnik dojrzałości umysłowej malca” (R. Fisher).

Dla najmłodszych nie jest to proste, warto im w tym pomóc. Szeroko rozprowadzane |w sklepach kolorowanki dla dzieci dzięki obrysowanym kształtom, pomogą nauczyć się wykorzystania całej kartki, jak też precyzyjnych ruchów motorycznych palców. Sprzedawane są w rozmaitych wersjach i często dobiera się je do wieku. Inne mogą zwrócić uwagę pięciolatka, na przykład kolorowanki kucyki albo muminki, a inne trzylatka – opierające się na prostszych kształtach. Oczywiste jest też to, że kolorowanki kucyki będą raczej interesować dziewczyny, mimo że nie jest to reguła. Część chłopców w określonym wieku nie przepada zarobotami i wybiera dziewczęce zajęcia.

Nie powinno się tym martwić, tylko raczej pokazać jak rozumiemy własne dziecko i co je interesuje. Gry dla przedszkolaków mają na celu kształtować i rozwijać pierwsze pasje pociechy w latach przedszkolnych. To szereg gier, zabaw oraz łamigłówek logicznych, które nauczą przedszkolaka rozwiązywana problemów, podejmowania właściwych decyzji oraz co najważniejsze pracy w zespole. Na poziom graficzny prac duży oddziaływanie ma ogólna ruchowa sprawność nadgarstków. Zabawy absorbujące dłonie i ręce mogą pomóc tę sprawność poprawić i jeszcze lepiej się bawić. Zaproponujmy dziecku „siłowanie na rękę”, zabawę „idzie kominiarz po drabinie”, strzepywanie dłoni z wody, uderzanie palcem o palec w ułożeniu rąk jak do modlitwy, robienie okręgów palcami itp.

Wszystkie te aktywności spowodują, że malowanie i rysowanie będzie udawało się najmłodszemu jeszcze efektywniej. Pamiętajmy jednak o tym, że kolorowanki dla dzieci i malowanki dla dzieci nie są przedmiotem który zawsze trzeba kupować. Jeżeli któreś z rodziców może poświęcać trochę czasu na naszkicowanie obrazków bez wypełnień, to też rewelacyjnie sprawdzą się one jako kolorowanka. A nawet więcej, ponieważ wspólne malowanie podtrzymuje więź i powoduje że maleństwo odbiera siebie jako ważne. Twórczość w życiu malucha jest kwestią bardzo istotną i należy ją podtrzymywać na każdy z możliwych sposób. Nie jest jedynie formą urozmaicania zabaw. Kolorowanie i malowanie ćwiczy wyobraźnię, ale ponadto uczy systematyzowania wiedzy o świecie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-22 08:11:59
Tagi: rysunki, wiek, dziecko, kominiarz, palec, malowanie