Słów kilka o audycie wewnętrznym

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że na dany moment istnieje przeszło 19 500 norm ISO, z których każda jest poświęcona innej sferze i innemu obszarowi działalności przedsiębiorstwa. Z tej przyczyny dobrze jest zaczerpnąć informacji odnośnie tego, co to jest ISO oraz o czym traktuje?
Konferencja
Napisał: icannphotos
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zatem ISO zajmuje się standaryzacją wszelakich dziedzin życia. Trudno w dzisiejszym świecie o stosowanie różnych standardów, różnych rozwiązań technicznych, w różnych zakątkach świata. Ograniczałoby to handel oraz współpracę na arenie międzynarodowej. Ściślej mówiąc uniemożliwiałoby ją zupełnie.

Z tej przyczyny po II wojnie światowej postanowiono wprowadzić prace, które miały przyczyniać się do standaryzacji różnych rozwiązań: technicznych, handlowych tudzież organizacyjnych. Przykład? Europalety, które dzięki temu, że są uniwersalne, pasują do różnych wózków widłowych. Systemy zarządzania jakością ISO są praktycznie normą w zakładach pracy. Certyfikaty jakości świadczą o tym, że firma jest solidna, rzetelnie funkcjonuje, a także, świadczy swoje usługi zgodnie z obowiązującym systemem zarządzania oraz polityką jakości.
kliknij tu
Napisał: Jude and Paul
Na podstawie: http://www.flickr.com


Nad jakością procesów w firmie czuwa auditor wewnętrzny ISO (polecana firma). Do podstawowych obowiązków auditora należy np. nadzór nad dokumentami jakości oraz nadzór i kontrola nad procesami czy działaniami w zakładzie. W momencie nieprawidłowości podpowiada, jakie działania powinno się przedsięwziąć (np. badania penetracyjne), aby poprawić błędy w zarządzaniu jakością i zapobiec ich powstawaniu w przyszłości.Jak zostać audytorem wewnętrznym? Często jest to pracownik firmy, który przeszedł kurs w dziedzinie systemu zarządzania jakością ISO i otrzymał odpowiedni certyfikat. Na stanowisku audytora najlepiej sprawdzą się osoby, które pracują w zakładzie nie „od wczoraj”. Wiedzą jakie procesy funkcjonują w firmie oraz jakie technologie się stosuje.

Auditor wewnętrzny ma odpowiedzialną i wszechstronną pracę. Z tego tytułu cieszy się poważaniem i prestiżem w firmie. Sprawuje obowiązki przy samym zarządzie spółki i jest swego rodzaju pełnomocnikiem, ekspertem z zakresu systemu zarządzania firmą.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-02 12:00:03
Tagi: transakcje handlowe, Europalety, Certyfikaty jakości