Broń wykorzystywana w przeszłości – jakie jej rodzaje były zazwyczaj wykorzystywane?

Broń niestety była od wieków towarzyszem ludzkości. W początkach prawdopodobnie jej rolę pełniły twarde przedmioty, przykładowo kości, jednakże razem z rozwojem człowieka, rozwijana była też ta strona jego życia. W okresie starożytnym jedną z najbardziej popularnych broni była włócznia, która umożliwiała widowiskową walkę na znaczących odległościach. Już od czasów starożytnych człowiek używał też mieczy, których produkcja z czasem stała się łączona ze sztuką.

Strzały
Wykucie miecza, który był ostry, odporny, a jednocześnie odpowiednio lekki było bardzo trudnym wyzwaniem. Na dodatek, właściciele mieczy zwracali uwagę na ich prezencję. Miecze były niekiedy bogato dekorowane. Najbogatsze osoby decydowały się na zdobienie rękojeści miecza szlachetnymi kamieniami. Często były one inkrustowane złotem. Bronią, która gwarantowała człowiekowi wielkie pole do popisu były łuki tradycyjne. () Łuki robiono z drewna, a ich produkcja była dosyć wymagająca.

Łuk musiał być bowiem prawidłowo wyważony, aby zagwarantować nośność strzały. Łuki, tak samo jak miecze, zdobiono. Ta broń znakomicie nadawała się nie tylko na polu walki, ale też w czasie polowań. Posługiwanie się łukiem nie było proste. Wręcz przeciwnie, potrzebna była celność i opanowanie, jako że wystarczyło drżenie rąk, żeby chybić. Przełom pojawił się w momencie wyprodukowania broni palnej. Początkowo jej zastosowanie było problematyczne, ponieważ konieczne było jej częste ładowanie. Współcześnie natomiast broń jest wyposażona w magazynek składający się z dużej liczby kul. W dodatku, na rynku oferowana jest broń z celownikami. W przeszłości bardzo popularne były armaty, które sprawdzały się szczególnie w walce w otwartym polu, ponieważ siały spustoszenie w oddziałach nieprzyjaciela.


Rzecz jasna, każdy kraj i region posiada własną broń, której charakter był determinowany przez styl walki. Na przykład, polscy chłopi podczas insurekcji kościuszkowskiej, z braku innej broni, posługiwali się swoimi kosami osadzonymi na długich drzewcach. Z tego powodu, oddziały zyskały nazwę kosynierów.

Broń była nieskomplikowana, jednakże w walce faktycznie dosyć niebezpieczna. Dziś posługiwanie się bronią w Polsce jest niedopuszczalne. Nie można mieć broni palnej, poza osobami które uzyskały stosowne pozwolenie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-05-12 00:08:14
Tagi: drewno, Kości, broń, broń palna